230518 Elfsborgs Vanessa Lopez jublar med lagkamraterna efter mål under fotbollsmatchen i Div 2 Nordvästra Götaland mellan Elfsborg och Råda den 18 maj 2023 i Borås. Foto: Jörgen Jarnberger / BILDBYRÅN / COP 112 / JJ0285

Ny övertygande storseger

Publicerad: 2023-05-18 16:23

Segertåget rullade vidare när Råda BK besegrades med hela 6-0 i torsdagens match. 

Elfsborg hade gått som tåget bokstavligen och radat upp segrar i samtliga seriematcher denna säsong. I den sjätte matchen ställdes gulvart mot Lidköpingslaget Råda BK, ett lag som låg på en fjärdeplats i serien med sex poäng mindre inspelade än Elfsborg. Det var också ett motstånd som inte ville rucka på sina principer utan gick in med gott självförtroende på Borås Arena.
– Vi blev lite överraskade över att de stod högt och ville spela sitt spel, det här var inte ett lag som skulle parkera bussen, säger tränare Ismet Tursic.

Överraskade till trots dröjde det bara tio minuter innan Elfsborg fick hål på gästerna genom Izabella Bergström. Strax innan halvtimman var spelad kunde Hanna Jiozon göra 2-0 och kort därefter 3-0 genom Vanessa Lopez. Därmed var det en stabil tremålsledning i paus. I andra halvlek kunde hemmalaget döda eventuell dramatik genom att göra två ytterligare mål de första fyra minuterna, genom Vanessa Lopez och Mathilda Ståhlbom Karlsson. Med kvarten kvar satte även Alva Sjöström 6-0 vilket blev slutresultat.

Tränare Ismet Tursic summerar en match där resultatet inte riktigt spelade matchen.
– Vi var inte så vassa de första tio minuterna, men efter 2-0 så kändes det mer tryggt. De hade en del boll, samtidigt som de rullade runt mest i backlinjen och vi hade en tremålsledning. Glädjande också att se vårt lag anamma förändringar i en match. Det är otroligt viktigt att ingen spelare börjar känna att det är tråkigt när vi har en stor ledning, arrogans får inte uppstå och det är heller ingen som visare det. Men skulle vi hamna där är det helt fel, sådana frikort får vi inte ge motståndarna. Våra tjejer vill vinna varje match, summerar Tursic.

Nästa vecka spelas såväl match i DM som seriematch, därefter svenska cupen och fortsatt seriespel. Därmed två veckor i rad med två tävlingsmatcher.

IF Elfsborg – Råda BK 6-0 (3-0)

Mål: 1-0 Izabella Bergström 10′, 2-0 Hanna Jiozon 27′, 3-0 Vanessa Lopez 30′, 4-0 Vanessa Lopez 47′, 5-0 Mathilda Ståhlbom Karlsson 49′, 6-0 Alva Sjöström 72′

Startelva: Tuva Janveden Mobrandt (mv), Vanessa Lopez, Linda Westberg Carlsson, Hanna Jiozon, Linn Sångberg, Leann Nyström, Elin Johansson, Johanna Kalinskij Köhlquist, Tea Skoglund, Amanda Platenik, Izabella Bergström
Ersättare: Rebecka Wikander (mv), Fanny Johansson, Mathilda Ståhlbom Karlsson, Alva Sjöström, Ida Backlund

Huvudpartners